Herbatka ziołowa, zioła na odchudzanie – o co dokładnie chodzi?

Posted under Suplementy na odchudzanie, Zioła na odchudzanie - autor: a.m. on niedziela 3 Styczeń 2010 at 16:34
Odchudzanie

Enigmatyczne informacje…

Ileż to razy czytałem opisy różnych diet, zarówno tych odchudzających, jak pozwalających sportowcom zwiększyć masę mięśniową, gdzie oprócz innych dziwnych pozycji widniała na liście – herbatka ziołowa. Wszystko byłoby dobrze, gdyby te informacje nie były tak enigmatyczne. W naturze występuje kilkaset tysięcy gatunków ziół (może nawet więcej), a w sprzedaży są setki herbatek ziołowych o bardzo różnym składzie i działaniu. Jeśli więc ktoś wypisuje takie rzeczy, to prawdopodobnie w ogóle nie rozumie o co chodzi. W dobie internetu każdy czuje się ekspertem. Tymczasem zioła na odchudzanie muszą być starannie wybrane i skomponowane. Nie może to być pierwsza lepsza herbatka. W takich dietach można znaleźć wiele błędnych koncepcji, tu jednak skupię się tylko na ziołach. Dobrze przygotowane zioła na odchudzanie mogą w znacznym stopniu poprawić metabolizm i ułatwić zdrowe tracenie zbędnych kilogramów. Ich wykorzystanie pozwala na właściwe odżywianie się, bez konieczności nadmiernego ograniczania kalorii i tak bardzo potrzebnych składników. Człowiek to nie gryzoń i żywienie się samą sałatą lub marchewką, na dłuższą metę nie wychodzi mu na zdrowie. Zioła na odchudzanie tez trzeba stosować rozsądnie.

Jakie zioła na odchudzanie warto mieć?

Jakie zioła na odchudzanie warto wziąć pod uwagę? Fiołek trójbarwny oczyszcza organizm z toksyn, ma też lekkie działanie moczopędne. Trzeba jednak pamiętać, że w wypadku picia naparu z tego zioła, należy zwiększyć ilość wypijanej wody, by nie doprowadzić do odwodnienia. Na wadze będzie to dobrze wyglądało, ale organizm może ucierpieć. Podobnie ma się rzecz w przypadku skrzypu polnego i poziomki pospolitej. Powszechnie dostępna mięta pieprzowa przyspiesza trawienie, a mniszek pospolity usprawnia działanie wątroby. Na przemianę materii wpływa też dobrze lubczyk lekarski i szałwia lekarska i kruszyna pospolita. Szybko zauważymy poprawę funkcjonowania jelit.

Gdzie można się zaopatrzyć w takie zioła?

Takie zioła na odchudzanie można kupić w każdym sklepie zielarskim lub nawet samodzielnie zbierać i suszyć. Osobiście polecam to drugie rozwiązanie. Wymaga ono jednak pewnej wiedzy, a nie każdy ma czas na zbieranie ziół na łąkach i nie wszyscy potrafią je rozróżniać. Zioła na odchudzanie dostępne w sprzedaży są często obrabiane wstępnie chemicznie co zmniejsza ich skuteczność, ale ostatecznie także są dobrym rozwiązaniem. Sam korzystam od czasu do czasu z pomocy znajomej pani biolog lub robię zakupy w sklepach z ziołami.

Kompozycja ziół

Nie wszystkie zioła można ze sobą mieszać. Jednak opisane zioła na odchudzanie nie stanowią środków o przeciwstawnym działaniu i można z nich dość dowolnie komponować wywary. Niekoniecznie musi to być kompozycja ze wszystkich wymienionych roślin, choć taka byłaby zapewne najskuteczniejsza. Trzeba tylko pamiętać, że im więcej ziół, tym mniejsze dawki każdego z nich trzeba wrzucać od wywaru. Jednorazowa porcja nie powinna w sumie przekraczać 4-5 łyżeczek suchej substancji.

Zamiast czytać opisy na pudełkach…

Nawet jeśli jesteśmy skazani na to, by zioła na odchudzanie kupować w sklepie, nie należy kierować się opisami na opakowaniach. Coraz częściej są to torebki do ekspresowego parzenia. Chcąc w pełni wykorzystać moc ziół trzeba je parzyć w specjalny sposób. Opisany poniżej proces pozwalana na zwielokrotnienie efektu.

Do garnuszka wlewamy pół litra zimnej przegotowanej wody. Można zamiast niej użyć lekko zmineralizowanej, ale nie wolno nalewać wody prosto z kranu. Teraz sypiemy nasze zioła na odchudzanie. Tak jak napisałem 4-5 łyżeczek w sumie. Stawiamy je na małym gazie i pilnujemy. Gdy już temperatura wody zbliża się do wrzenia, zdejmujemy garnek na chwilę i odstawiamy. Po chwili stawiamy go ponownie na ogniu i znowu zdejmujemy, gdy woda zwiera. Powtarzamy tę czynność trzy razy. Potem odcedzamy zioła. Całą wodę należy wylać tak, by zioła na odchudzanie znalazły się na sitku. Otrzymaną papkę przepłukujemy wrzącą wodą. Woda powinna przelewać się do kubka poniżej sitka. To właśnie ona stanowi wywar, który nadaje się do picia.

Taka receptura może się wydać dziwna współczesnemu człowiekowi przyzwyczajonemu do torebek ekspresowych. Jest to sposób parzenia ziół stosowany przez nasze prababcie i już dziś niemal zapomniany. Jeśli nie udało nam się zdobyć nic innego i nasze zioła na odchudzanie są spreparowane i zamknięte w jednorazowych torebkach do parzenia, torebki należy po prostu rozerwać i parzyć ich zawartość.

Tak przygotowane zioła na odchudzanie można pić dwa lub trzy razy dziennie. Jeśli ktoś jest bardzo zabiegany, może pić je raz dziennie. Wypijanie ziół nie zwalnia nikogo od zjedzenia śniadania. Diety zalecające zioła na odchudzanie zamiast pełnowartościowego posiłku nie są warte uwagi. Wywar najlepiej wypijać kilkanaście do kilkudziesięciu minut po posiłku.

4,81_S

Podobne artykuły:

  1. Dieta kopenhaska – o co tu chodzi
  2. Poznaj sprawdzone sposoby na płaski brzuch


2 komentarzy »

  1. Pingback - autor: Zioła na odchudzanie – jeden z wielu małych kroków | Skuteczne odchudzanie — 06/01/2010 @ 18:50

    [...] monotonia. Najpierw więc przyzwyczajenie do ćwiczeń. Potem stopniowe zmiany w żywieniu. Nawet zioła na odchudzanie muszą wejść nam w [...]

  2. Pingback - autor: Sport a tabletki na powiększenie biustu/piersi | Powiększanie piersi — 09/01/2010 @ 20:42

    [...] czy jej dieta nie jest nazbyt uboga. W internecie znajduje się sporo diet i opisów metod odchudzania, które mogą doprowadzić do znacznych szkód zdrowotnych. Ucierpią na tym również [...]

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Dodaj komentarz

© Copyright 2022 Ćwiczenia odchudzające All Rights Reserved