Pływanie – sposób na odchudzanie

Posted under bezpieczne odchudzanie, sposoby na odchudzanie, Ćwiczenia odchudzające - autor: a.m. on niedziela 27 Czerwiec 2010 at 11:08
Odchudzanie

Pływanie jako sposób na odchudzanie? Jak najbardziej, to ćwiczenie aerobowe z elementami treningu siłowego i stretchingu. Lekarze uważają je za najbezpieczniejszą i najbardziej neutralną formę aktywności fizycznej. Biegać nie wszyscy mogą, a pływać może i powinien każdy.

Choć jako ludzie nie żyjemy w wodzie, to jednak ciągnie nas do niej, lubimy spędzać w niej czas i robimy to od zawsze, od zarania dziejów. Pływanie jest więc dla nas tak naturalne jak każda inna podstawowa forma aktywności. Pływanie jest nawet lepsze, bo w wodzie tracimy ciężar, dzięki czemu pływając nie obciążamy stawów ani kości, a wykonanie większości ruchów przychodzi nam z większą łatwością niż w środowisku lądowym.
Wszystkie bezpieczne i skuteczne sposoby na odchudzanie za filar odchudzania uznają aktywność fizyczną. Wśród wszystkich polecanych aktywności pływanie plasuje się w ścisłej czołówce z uwagi na ogromne korzyści zdrowotne (i oczywiście efekty odchudzające), jakie można dzięki niemu osiągnąć.

Jak pływanie odchudza?

Spala dużo kalorii i kształtuje sylwetkę. Przy średnim poziomie intensywności w trakcie pływania odbywa się spalanie tkanki tłuszczowej na tych samych zasadach jak w trakcie innych treningów aerobowych, ale pływając pół godziny spalisz więcej tkanki tłuszczowej niż w trakcie każdego innego wysiłku na lądzie. Jeśli zależy ci na wysmukleniu nóg i ukształtowaniu ramion – pływanie jest aktywnością idealną, bo zyskasz dzięki niemu piękny zarys całej sylwetki (chcąc oszczędzić ramiona i zapobiec rozrostowi mięśni pływaj z deską poruszając się do przodu jedynie siłą mięśni nóg).
Pływając 30 minut dziennie co drugi dzień w tygodniu (nic nie stoi na przeszkodzie temu, by pływać częściej) szybko zaczniesz tracić tkankę tłuszczową, do jej spalania dochodzi już po piętnastu minutach treningu. Pływanie przyspieszy też twój metabolizm, a jeśli będziesz pływać rano podwyższone tempo metabolizmu utrzyma się przez większość dnia.
W trakcie rozgrzewki przed pływaniem i stretchingu oraz wyciszania organizmu po nim ćwiczenia wykonywane w wodzie dodatkowo ukształtują twoje ciało, czyli również te mięśnie, które w trakcie pływania pracują z nieco mniejszym zaangażowaniem, choć de facto w pływanie angażowane jest całe ciało.
Możesz pływać bezpiecznie nawet jeśli masz znaczną nadwagę lub jesteś osobą otyłą.

Korzyści zdrowotne

Dzięki pływaniu wzmocnisz układ oddechowy, naczyniowy i serce, układ trawienny, skórę i kości, a konkretnie:

 • – kiedy płyniesz na twoją klatkę piersiową oddziałują duże siły, musisz też pokonać opór wody. Płynąc pracujesz nie tylko płucami, ale oddychasz również przeponą, angażujesz do tego wszystkie mięśnie oddechowe, które w normalnych warunkach pracują znacznie mniej intensywnie. Poprawiasz w ten sposób ich kondycję zwiększając jednocześnie pojemność płuc,
 • – serce i naczynia krwionośne pracują w wodzie pracują intensywnie, bo woda wywierając nacisk na całe ciało stymuluje również przepływ krwi,
 • – pływając angażujesz wszystkie mięśnie brzucha, również te wewnętrzne. Wzmacniasz te mięśnie, a przy okazji masujesz jelita poprawiając ich perystaltykę,
 • – w trakcie pływania w wodzie pojawiają się turbulencje, które masują całe ciało, również skórę i warstwy podskórne. Taki masaż jest porównywalny z drenażem limfatycznym. Pływając likwidujesz cellulit,
 • – pływanie poprawia równowagę (błędnik) i koordynację ruchową, co po kilku treningach na pewno odczujesz na lądzie,
 • – wysiłek fizyczny dotlenia twój organizm i przyczynia się do wzrostu poziomu endorfin, twój układ nerwowy łącznie z mózgiem zacznie dzięki pływaniu pracować znacznie sprawniej,
 • – pływając zapobiegniesz osteoporozie, a na pewno znacznie zmniejszysz ewentualne zagrożenia.
 • – zmniejszysz też ciśnienie krwi i ustabilizujesz poziom cholesterolu,
 • – pływanie zmniejsza ryzyko chorób takich jak cukrzyca, zawały i udary,
 • – jest doskonałą rehabilitacją ruchową i jedną z najlepszych form aktywnego relaksu.

Zasady

  1. Pływaj bezpiecznie i chudnij skutecznie trzymając się następujących zasad: nie rzucaj się od razu na głęboką wodę i rozpocznij od łagodnych treningów. W pierwszym tygodniu pływaj od 10 do 20 minut co drugi dzień. Treningi stopniowo wydłużaj nawet do czterdziestu pięciu minut. Zwiększaj też częstotliwość pływania nawet do siedmiu dni w tygodniu.
  2. W wodzie trudno się nudzić postaraj się więc zapobiec znudzeniu organizmu i twojej psyche. Pływaj różnymi stylami i wykonuj w wodzie dużo dodatkowych ćwiczeń. Jednego dnia zrób krótki trening pływacki skupiając się na aquaaerobiku, innego dnia aquaaerobik zredukuj do minimum i przede wszystkim pływaj. Gdy chcesz po prostu wypocząć dryfuj z pomocą deski od czasu do czasu wykonując dla urozmaicenia jakieś formy ćwiczeń. Pamiętaj, że pływając wolno a długo spalisz sporo tkanki tłuszczowej, natomiast krótsze lecz szybsze pływanie przyspieszy metabolizm i efekt ten utrzyma się nawet przez kilka godzin.
  3. Przygotuj się na to, że po treningu będziesz odczuwać głód, który będzie tym większy, im większa jest różnica temperatur pomiędzy twoim ciałem, a wodą w basenie. Żeby tuż po treningu z wilczym apetytem nie rzucić się na jedzenie przygotuj sobie zawczasu jakąś sałatkę lub jogurt, coś lekkiego i nietuczącego, dzięki temu, pomimo posiłku jeszcze długo po treningu będziesz czuć się lekko i przyjemnie.

  5,2

  Podobne artykuły:

  1. Dieta Duncana – skuteczny sposób na trwała utratę zbędnych kilogramów
  2. Najlepsza dieta odchudzająca – poznaj skuteczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów
  3. Diety odchudzające to nie wszystko
  4. Czy są skuteczne sposoby na płaski brzuch?
  5. Poznaj sprawdzone sposoby na płaski brzuch


  Brak komentarzy »

  Brak komentarzy.

  Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

  Dodaj komentarz

  © Copyright 2021 Ćwiczenia odchudzające All Rights Reserved