Poznaj zasady skutecznego odchudzania i zapomnij o nadwadze na zawsze

Posted under Jak nie przytyć, bezpieczne odchudzanie, sposoby na odchudzanie - autor: mirabelka on wtorek 6 Kwiecień 2010 at 21:46
Odchudzanie

Dlaczego tyle osób wciąż jest na diecie, a mimo to nigdy nie są wstanie schudnąć? A to wszystko mimo, że testują wciąż nowe diety, stosują głodówki, intensywnie trenują i inwestują w tabletki na odchudzanie? Czy to znaczy, że są skazani na to, by być grubi? Nie! Wystarczy poznać zasady skutecznego odchudzania, by szybko zauważyć trwałe efekty. Przeczytaj ten artykuł a dowiesz się, jak skutecznie pozbyć się trwale zbędnych kilogramów.

Dlaczego tyjemy?

Tylko w niewielkim stopniu odpowiadają za to geny lub problemy ze zdrowiem. Oczywiście, nie można wykluczyć, że nadmiar kilogramów jest wynikiem problemów hormonalnych czy na przykład z tarczycą. Zawsze jeśli gwałtownie przybieramy na wadze (lub chudniemy), choć nie zmieniliśmy trybu życia, należy skonsultować się z lekarzem, żeby wykluczyć ewentualne schorzenia. Dlaczego jednak nie mówimy o tyciu genetycznym, jeśli często problem z nadwagą ma cała rodzina? Otóż przyczyną są częściej wspólne dla członków rodziny złe nawyki żywieniowe. Często jedzą oni tłusto i obficie i preferują bierny wypoczynek. Tyjemy więc przede wszystkim z najprostszego powodu – jemy za dużo, niezdrowe rzeczy i mało się ruszamy. Aby poradzić sobie z nadwagą trzeba dokonać swego rodzaju rewolucji w życiu, a nie stosować tylko krótkotrwałą dietę, choć może być ona dobrym początkiem zmian. Oto najważniejsze zasady skutecznego odchudzania.

Uświadom sobie swój problem

Musisz zrozumieć, dlaczego tyjesz. Na początek zacznij od pomiarów. Zważ się i zmierz obwody ciała, policz BMI. Znając te wartości wiesz już, ile brakuje ci do prawidłowej wagi ciała. Oblicz też wstępnie swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne – na stronach internetowych poświęconych odchudzaniu znajdziesz potrzebne narzędzia. Kolejny krok to dzienniczek – zapisuj wszystko, ale naprawdę wszystko!, co jesz. Po około dwóch tygodniach zobaczysz, jak bardzo liczba przyjmowanych kalorii różni się od twoich potrzeb. Przyjmuje się, że dla kobiety prowadzącej dość spokojny tryb życia optymalny dzienny limit to około dwa i pół tysiąca kilokalorii. Tymczasem niejedna z nas zjada ich nawet trzykrotnie więcej!

Zmień swoje nastawienie do jedzenia

Wadą wielu diet jest to, że nie uwzględniają kwestii psychiki, motywacji i odpowiedniego nastawienia. Możesz wyrzec się słodyczy, ale jeśli nie rozumiesz sensu tego działania, trudno będzie ci wytrwać w postanowieniach. Zastanów się, po co jesz? Warto sięgnąć do filozofii wschodu, które podkreślają integralność człowieka, jego ciała i wnętrza. Jemy po to, by odżywić nasze ciało, ale też by dać sobie energię kierującą myślami i uczuciami. Traktuj ciało jak swojego najlepszego przyjaciela. Czy naprawdę chcesz dać mu pokarm bezwartościowy, pełen sztucznych składników i niezdrowej chemii?

Otwórz się na nowe smaki

Przywykamy w dzieciństwie do pewnych smaków. Rodzice karmiąc nas tłustymi kotletami, wmuszając wędliny i parówki czy nagradzając słodyczami, wypaczają nasz zmysł smaku. Nastawiamy się na wszystko co tłuste i słodkie, a te pokarmy zwykle są niezdrowe. Choć głodówka jako metoda odchudzania nie jest zalecana, może być dobrym wstępem do treningu zmysłu smaku. Po trzech dniach bez jedzenia ostrzej odczuwasz smaki. Zacznij szukać nowych połączeń. Próbuj jedzenia świeżego i nieprzetworzonego. W miarę możliwości sięgaj po potrawy z upraw i hodowli ekologicznych. Droższe jajka z ekologicznej fermy mają zupełnie inny smak. Zacznij doceniać prostotę; pomidor z kroplą oliwy, posypany świeżą bazylią może być znacznie lepszy niż ciastko z kremem. Słuchaj swojego organizmu i rozpoznawaj sygnały, jakie ci wysyła. Tak naprawdę często mylimy głód z apetytem i jemy nawet wtedy, gdy tego nie potrzebujemy. Jemy, gdy jesteśmy znudzeniu, smutni, zestresowania lub samotni, albo zdenerwowani. Jeśli będziesz słuchać swojego organizmu zaczniesz jeść tyle ile potrzebujesz. Nie tylko schudniesz, ale też znacznie poprawi ci się samopoczucie i nabierzesz energii. A co ważne, efekty będą trwalsze niż w przypadku jakiejkolwiek diety.

4k

Podobne artykuły:

  1. Dieta Duncana – skuteczny sposób na trwała utratę zbędnych kilogramów
  2. Poznaj sprawdzone sposoby na płaski brzuch
  3. Najlepsza dieta odchudzająca – poznaj skuteczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów
  4. Dieta na płaski brzuch – sprawdzona metoda na zgrabną sylwetkę.
  5. Nauka przeciw nadwadze: fucoxanthin


Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Dodaj komentarz

© Copyright 2022 Ćwiczenia odchudzające All Rights Reserved